Е-пошта: fallon@northjersey.com Твитер: @newsfallon

Југозападниот, најголемиот домашен авиопревозник во нацијата, има околу 4.000 летови дневно, така што најновите намалувања претставуваат речиси 40% намалување.

– Зора Гилбертсон

Амазон отстранува речиси 4.000 продавачи поради зголемените цени на коронавирусот

Амазон во понеделникот објави дека отстранил повеќе од 3.900 продажни сметки во својата продавница во САД поради „кршење на нашите фер ценовни политики“.

Бидејќи стравувањата од коронавирус почнаа да се шират на почетокот на март, компанијата соопшти дека истражува. Во понеделникот, малопродажниот гигант, исто така, објави во блог пост дека отстранил повеќе од половина милион артикли од своите продавници поради „зголемување на цените засновани на коронавирус“, околу половина од износот што претходно рече дека го отстранил како одговор на зголемувањето на цените или погрешни тврдења.

– Џош Ривера

Репатријација на Американците од Перу

Амбасадата на САД во Лима во понеделникот во соопштение за печатот соопшти дека работи со перуанската влада на чартер летови за иселеништво за стотици заглавени Американци.

Ова доаѓа само неколку дена откако министерот за одбрана на Перу, Валтер Мартос, во интервју за Канал Н рече дека претседателот Мартин Вискара наредил границата „трајно да се затвори“ во недела, на 28 март.

Амбасадата на САД соопшти дека од понеделник попладне, околу 600 Американци веќе го напуштиле Перу со летови за репатријација. Амбасадата ги предупреди Американците за измами и рече дека Перу „го ограничува воздушниот сообраќај на патувања за репатријација на американските граѓани олеснети преку американската влада“.

Џеред Андерсон, https://w-loss-website.com/makedonia/ 37-годишен њујорчанец кој во петокот изјави за USA TODAY дека е блокиран во Перу, во понеделникот преку текстуална порака рече дека сè уште не можел да замине .

„Генерално чувството дека перуанската влада направи добра работа во управувањето со работите во најголем дел и чувствува дека проблемот околу репатријацијата паѓа директно на американската влада“, напиша Андерсон.

– Лоренцо Рејес и Даг Станглин

Њујорк има 5% од глобалниот вкупен износ; државно тестирање на 16.000 луѓе дневно

Њујорк потврди повеќе од 16.000 случаи, околу 5% од вкупниот број во светот. Градот беше во виртуелен заклучување, иако намирници, аптеки, бодега, продавници за алкохол, пералници, паркови и поправки за автомобили и велосипеди останаа отворени, рече градоначалникот на социјалните мрежи. Рестораните остануваат отворени за носење и испорака.

„Оваа криза ја погодува целата наша нација и Њујорк е нејзиниот епицентар“, рече градоначалникот Бил де Блазио.

Гувернерот Ендрју Куомо рече дека државата тестира повеќе од 16.000 луѓе дневно. Неговите активности низ државата вклучуваат забрана на сите несуштински бизниси да ги пријават своите вработени да работат на лице место. Жителите се ограничени на патувања до самопослуга, вежбање на отворено со соодветно социјално растојание и други основни патувања.

Повеќе од 100 милиони Американци се во карантин поради кризата со коронавирус

Гувернерот на Индијана, Ерик Холкомб, одржа државно обраќање во кое им нареди на жителите на државата да останат во своите домови, освен за дозволените активности – како работа, грижа за другите или купување храна – од 25 март до 7 април.

Охајо, Луизијана и Делавер издадоа слични наредби за престој дома во текот на викендот, а сите започнаа во понеделник или вторник. Њујорк, Калифорнија и Илиноис се меѓу државите кои веќе имаа строги ограничувања, а Мичиген и Масачусетс им се придружија во понеделникот.

Вкупно, повеќе од 100 милиони Американци се под наредба за престој дома.

Глобалното заклучување надминува 1,5 милијарди

Повеќе од 1,5 милијарди луѓе ширум светот беа во принудно или доброволно заклучување бидејќи глобалниот број на загинати продолжи да се зголемува. Ова и покрај олеснувањето на ограничувањата низ Кина, каде што кризата започна во декември. Нациите се борат за маски, респиратори и друга опрема, а Кина почна да ги испорачува предметите низ целиот свет.

Додека смртните случаи во Кина се забавија, Италија додаде 651 лице на вкупниот број во неделата, што е намалување од 793 претходниот ден, но сепак бројот на загинати од СОВИД-19 во земјата се искачи на повеќе од 6.000.

Ентони Фаучи: „Не можам да скокнам пред микрофон“ и да го запрам Доналд Трамп

Ентони Фаучи, на

Набргу откако во јануари и беше дијагностициран рак на панкреасот во доцна фаза , Џенет Глас почна секоја втора недела да оди во Енглвуд Хелт во Њу Џерси на тридневен третман со хемотерапија со надеж дека ќе ја победи болеста.

Но, поради загриженоста дека појавата на коронавирус може да убие пациент со рак чиј имунолошки систем е сериозно загрозен, најновиот состанок на Глас беше откажан.

„Бев многу изненаден од повикот“, рече Глас (72), жител на Северен Берген. „Знаев дека ги откажуваат изборните операции . Разбирам дека не можеш да го оперираш носот овие денови. Тоа има смисла. Но, хемотерапијата е нешто друго“.

Стаклото не е сам.

Лекарите веќе почнаа да донесуваат критични одлуки за третман на пациенти кои имаат рак и кои може да имаат поголема веројатност да умрат ако се заразат со инфекција со коронавирус бидејќи нивниот имунолошки систем е компромитиран од хемотерапијата.

Со недели, онколозите кои лекуваат пациенти со рак ја разгледуваат можноста за одложување на некои третмани поради загриженоста за ризиците, рече Лен Лихтенфелд, заменик главен медицински директор на Американското здружение за рак во Атланта.

Во текот на изминатата недела, рече тој, почнаа да доаѓаат повици од области погодени од коронавирусот, што укажува дека тие грижи станале реалност.

Лихтенфелд рече дека некои третмани со зрачење и хемотерапија се одложени, заедно со некои операции.

Тој рече дека луѓето кои се подложени на хемотерапија веќе имаат потиснати имунолошки системи, така што прекинот на третманот не мора да ја зголеми нивната способност да се борат против вирусот. Но, лекарите „се обидуваат да избегнат пациенти да доаѓаат во болница ако можеме“ поради загриженоста за зголемување на потенцијалната изложеност, рече Лихтенфелд.

„Можеби ќе имаме одложување за неколку недели за изборни операции“, рече тој. „Се надевам дека работите ќе се смират“ и операциите и другите третмани може да се завршат.

Маж украл илјадници маски N95, полицијата вели: Тие се пронајдени и сега се донираат

„Ужасна одлука да се донесе“

Рут Иган (69) од Бергенфилд, Њу Џерси, рече дека ѝ бил даден остар и застрашувачки избор да направи минатата недела во медицинскиот центар Holy Name. Нејзиниот лекар и рекол да ја прекине хемотерапијата и да се врати за еден месец, рече таа, бидејќи најверојатно ќе умре ако се зарази со коронавирус.

„Ова е ужасна одлука да се донесе“, рече Еган, која рече дека има миелодиспластични синдроми или МДС, вид на рак што може да се појави откако лицето ќе се излечи од леукемија. Не земајте хемотерапија „бидејќи може да го добиете вирусот“, рече таа. „Тогаш ракот те убива“.

Holy Name во изјавата рече дека не откажала никакви прегледи, но им понудила на пациентите „опција за одложување врз основа на секој поединечен случај“. Болницата „продолжува да обезбедува состаноци за третман на хемотерапија врз основа на упатствата на Националната сеопфатна мрежа за рак“ и го проценува секој случај „за да утврди дали ризикот ја надминува користа“.

Ерик Витман, медицински директор за грижа за рак на Атлантскиот здравствен систем, рече дека лекарите ќе го „паузираат“ третманот за пациентите со рак кои се позитивни на коронавирусот.

Тоа се уште не се случило, рече тој. Другите пациенти се оценуваат „од случај до случај“, рече тој, а во некои случаи можеби е можно да се одложат некои третмани додека се одредува „кои треба да се направат токму сега“.

„Сите ние признаваме дека не можеме да престанеме да ги лекуваме“, рече Витман за пациентите со рак. „Нашата цел е да продолжиме со лекувањето“.

Лихтенфелд, од здружението за рак, рече дека доцнењето во третманот „може да има идни последици за исходот“ и дека истражувачите од сега може да го мерат влијанието на вирусот врз грижата за ракот.

Пациенти на дијализа

Епидемијата на коронавирус имаше импликации за други пациенти. Луѓето чии бубрези откажале и имаат потреба од дијализа, која се прави во амбулантски центри, сега се поделени во групи кои се чуваат одвоени една од друга – редовни пациенти, оние кои биле позитивни на вирусот и оние кои имаат симптоми како кашлица или треска.

„Овие сесии на дијализа не можат да се прекинат“, рече Томас Салазер, началник за нефрологија во Медицинскиот центар на Универзитетот Хакенсак, додавајќи дека пациентите ќе умрат без третманите.

Тој рече дека на „неколку“ хоспитализирани пациенти со коронавирус им откажале бубрезите откако доживеале шок. Сега се на дијализа. Не е познато дали ќе треба да ги продолжат сесиите по закрепнувањето од вирусот, рече тој.

Иган, жената од Бергенфилд, рече дека можела да продолжи со хемотераписките третмани во Holy Name, но дека била исплашена од нејзиниот онколог.

Таа рече дека нејзиниот број на бели крвни клетки обично се намалува неколку недели откако ќе добие петдневен курс на хемотерапија и дека нејзиниот лекар бил загрижен за нејзината изложеност ако дојде на тестови на крвта по третманите. Таа рече дека се држи настрана од луѓето и секогаш носи маска во јавност.

„Ставив две маски откако бев на хемотерапија“, рече таа. „Луѓето се мрзливи. Те кашлаат“.

‘Немам избор’

Долгогодишна наставничка по шпански јазик пред нејзиното пензионирање во 2013 година, на Глас и беше дијагностициран рак на панкреас во доцна фаза на 4 јануари.

Тоа беше шок, со оглед на тоа што инаку беше во одлична здравствена состојба, немаше семејна историја на рак и е непушачка вегетаријанка.

Глас започна со хемотерапија на 13 февруари.

Секоја втора среда оди во Центарот за инфузија на Englewood Health, каде што членовите на персоналот прикачуваат пумпа со лекови за хемотерапија во вентилот во нејзините гради. Четвртокот го поминува дома со приклучена пумпа, бидејќи полека ја храни со дрогата. Во петок, таа се враќа во Енглвуд и пумпата се отстранува.

Минатата недела ѝ беше кажано дека терминот за 25 март и е откажан.

Веста ја остави со измешани емоции. Таа сфаќа дека нејзиниот лекарски тим дејствува во нејзин најдобар интерес, бидејќи болницата е место каде што лесно може да ја фати болеста.

„Загрижувачки е“, рече Глас. „Постои некоја научна основа за да ми давате хемо секоја втора недела. Претпоставувам дека ова може да биде назадување.

„Но, искрено, дел од мене е воодушевен затоа што се одморам од тоа“, додаде таа. „Несаканите ефекти се сериозни“.

Хемотерапијата на Глас и предизвикува треска, слаба треска и зголемена чувствителност на студ, поради што таа носи ракавици кога ќе извади нешто од фрижидерот.

Исто така ја дехидрира до степен на вртоглавица. Таа се онесвестила пред неколку недели, а нејзиниот лекарски тим тоа го препиша на дехидрација. На слободните недели од хемотерапијата, таа оди во Енглвуд секоја среда за да добие IV солен раствор за да ја хидрира.

Englewood Health продолжува да ги лекува пациентите во Центарот за инфузија и Центарот за рак и низ болницата. Лекарот на пациентот упатува повик дали да се одложи лекувањето, рекоа раководителите на болницата.

„Ова е време без преседан за секого и ќе треба да се донесат тешки одлуки дали да се одложат третманите како што се хирургија, терапија со зрачење или хемотерапија“, рече д-р Стивен Брауер, медицински директор на центарот за третман на рак во Енглвуд. Ги следиме националните препораки за да обезбедиме соодветна грижа со нашата главна намера да ги заштитиме нашите најранливи имунокомпромитирани пациенти“.

Дури и пред избувнувањето на коронавирусот, лекарите ѝ рекле на Глас да избегнува јавни места како што се возови, автобуси и трговски центри бидејќи нејзиниот имунолошки систем бил потиснат со лекови за хемотерапија, рече таа.

Сега е уште поважно. И Глас сфаќа дека болницата е место каде што лесно може да се зарази со коронавирус.

„Таму сте со пациенти, посетители, персонал – така што постои изложеност“, рече таа. „Но, на крајот ќе треба да бидам таму. Чувствувам дека сум во позиција во која немам избор“.

Линди Вашбурн од NorthJersey.com придонесе за овој напис.

Е-пошта: fallon@northjersey.com Твитер: @newsfallon

Е-пошта: koloff@northjersey.com Твитер @AbbottKoloff

САД имаа шанса да учат од антракс, САРС, Х1Н1 и ебола: Па зошто одговорот на федералниот коронавирус е толку неуреден?

„Не можам да скокнам пред микрофонот и да го турнам надолу“: Фаучи се обраќа на тврдењата на Трамп за коронавирус

Хлорокинот, лек за кој претседателот Доналд Трамп најави дека брзо се следи за клиничко тестирање како третман за СОВИД-19, може да има смртоносни несакани ефекти – особено ако случајно го проголтаат деца.

Contents

Catégories : healthblog